Πο, πο συμφορά! Οι πελαργοί έκλεψαν το αγαπημένο πουλόβερ της γιαγιάς Πλεχτοβελόνας. Τώρα, μόνο ο Τροφαντούλης μπορεί να βοηθήσει. Γιατί ο Τροφαντούλης έχει σούπερ δυνάμεις και πάντα βοηθάει, όποτε υπάρχει κάποια ανάγκη στο αγρόκτημα. Φοράει αστραπιαία τη στολή του -παντελόνι, μπέρτα, μάσκα- και σε χρόνο μηδέν μεταμορφώνεται σε Σούπερ-Ντούπερ Γουρουνάκι! Μαζί με τον Ανακατωσούρα, το ποντικάκι, αναζητούν το κλεμμένο πουλόβερ της γιαγιάς Πλεχτοβελόνας. Θα καταφέρουν να το βρουν; Ένας σούπερ ήρωας ανάμεσά μας, σε απολαυστικές περιπέτειες.