Μια φορά και έναν καιρό σε ένα ονειρεμένο νησάκι ζούσε ένα ζευγάρι με τα δυο του παιδιά. Ο τόπος αυτός ήταν σαν παράδεισος. όλες οι ομορφιές του κόσμου ήταν μαζεμένες εκεί. Η οικογένεια ζούσε ευτυχισμένη μέχρι που ένα βράδυ χωρίς φεγγάρι ο πατέρας έφυγε για ψάρεμα... Ένα παραμύθι που μιλά για τη σχέση του ανθρώπου με την φύση, για την αδελφική αγάπη και τη δύναμη της πίστης. Ένα βιβλίο που θα συναρπάσει τους μικτούς και θα γεμίσει την ψυχή των μεγάλων με νοσταλγία.