Εδώ και 150 χρόνια οι πολυεθνικές επιχειρήσεις έχουν αναδειχθεί σε κυρίαρχο οικονομικό θεσμό του κόσμου. Σήμερα οι πολυεθνικές επιχειρήσεις κυβερνούν τις ζωές μας. Καθορίζουν τι τρώμε, τι βλέπουμε, τι φοράμε, που δουλεύουμε και τι κάνουμε καθημερινά. Η εντυπωσιακή άνοδος των εταιριών στην εξουσία είναι ένα από τα πιο αξιοσημείωτα γεγονότα στη σύγχρονη ιστορία. Το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε το ντοκιμαντέρ.