ΑδυναμίεςΤις λυπάμαι τις λέξειςτις αλυσοδεμένες σε φράσεις,που μυρίζουν αναχρονιστική μούχλα,προσηλυτιστική διδασκαλία και θρησκευτικό ρατσισμό.Θέλω να ανοίξω τα κλουβιά να πετάξουν.Να γίνουν πουλιά,με μια ιδιαίτερη προτίμηση στους κοκκινολαίμηδεςκαι στους τρυποφράκτες.Αλλά και τους σπίνους τους αγαπάω.Δεν μου αρέσουν τα όρνεα – τα ανθρωπόμορφα.Όμως την αμαρτία μου θα την πω:Πιο πολύ απ’ όλα, λατρεύωτα ανείδωτα πουλιά στις παιδικές ζωγραφιές.