Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΩΣ ΔΙΑΝΕΜΗΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η δημοκρατία είναι μια πανταχόθεν αναγνωρισμένη, ύψιστη έννοια, ενδεχομένως η κατεξοχήν της δυτικής νεωτερικότητας. Η υπαρκτή δημοκρατία είναι επίσης ένα σύστημα οριοθετήσεων, κοινωνικών αποκλεισμών αλλά και κατάργησης των οικολογικών ορίων. Με φόντο αυτή την άποψη, ο Στέφαν Λέσσενιχ παρουσιάζει προοπτικές για μια αλληλέγγυα, συμπεριληπτική και βιώσιμη δημοκρατία.