Η γερασμένη ηθοποιός πεθαίνει συνειδητοποιώντας ότι ο πολύ νεώτερος εραστής της την εκμεταλλεύθηκε για να κάνει καριέρα. Μαζί με τη Φάννυ χάνεται και το πνεύμα, η φινέτσα της παλιάς Βιέννης, που δεν μπορούν να επιβιώσουν σ' έναν κόσμο τόσο άκομψο. Το Ρέκβιεμ για τη Φάννυ Γκόλντμαν -που ο θάνατος της Ίνγκεμποργκ Μπάχμαν άφησε σε αποσπασματική μορφή- θα ήταν το τρίτο μέρος ενός τρίπτυχου, που η συγγραφέας σκόπευε ν' αφιερώσει στα θύματα των κρυφών και απαρατήρητων φόνων, θέατρα των οποίων είναι τόσο συχνά οι κοινωνίες μας.