Τι ήταν η κατάληψη και η εξέγερση του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του 1973;Ποιοι ήταν οι στόχοι και τα ριζοσπαστικά μηνύματά του;Γιατί τα μηνύματα αυτά συγκαλύφθηκαν από τα κόμματα και τους διανοούμενους όλων των αποχρώσεων;Γιατί η Μεταπολίτευση δεν ακολούθησε τον δρόμο του Πολυτεχνείου;Τι ακριβώς έγινε στη Μεταπολίτευση;Τι ρόλο εξυπηρετεί η κατασκευή της «γενιάς του Πολυτεχνείου»;Γιατί η σημερινή επίθεση στα νοήματα της εξέγερσης;Τι εξυπηρετούν οι άκαπνοι διανοούμενοι με την επίθεση αυτή;Ποια η σχέση του Πολυτεχνείου 1973 με τις πλατείες το 2011; Στα ερωτήματα αυτά προσπαθεί να απαντήσει το βιβλίο αυτό αναδεικνύοντας την ιδιαιτερότητα της κατάληψης το 1973 και τη σημασία της για τη σημερινή κρίσιμη κατάσταση που διέρχεται ακόμη μία φορά η νεοελληνική κοινωνία.