Κάποτε ένας κουτσός κόκορας εκεί που σκάλιζε το χώμα βρήκε ένα φλουρί. Από εκείνη τη στιγμή αρχίζουν και οι περιπέτειές του. Η επιμονή του, η εξυπνάδα του αλλά και η καλοσύνη του θα είναι σύμμαχοί του στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει.Με αυτά τα όπλα θα μπορέσει να τις ξεπεράσει;Πρόκειται για ένα απ τα ωραιότερα παραμύθια της λαϊκής μας παράδοσης που με την σύγχρονη εικονογράφηση της Νανιέλας Σταματιάδη αποδεικνύετε πως αυτά τα παραμύθια είναι πάντα επίκαιρα.