Οι "Μικρές ιστορίες για τα Χριστούγεννα" ζωντανεύουν όμορφες παραδόσεις με το άρωμα αλλοτινών εποχών, θυμίζοντάς μας τις αξίες και τα συναισθήματα που μας εμπνέουν πάντα τα Χριστούγεννα: την αγάπη, τη γενναιοδωρία, τη ζεστασιά της οικογένειας, τη χαρά του να μοιράζεσαι αλλά και του να δίνεις...Στις ιστορίες αυτές πρωταγωνιστούν διάφορα σκανταλιάρικα πλάσματα και ζωάκια και, πάνω απ' όλα, πολλά, πολλά παιδάκια... όπως εσύ.