Ο καπετάν Αγγελος έστρεψε το βλέμμα του ψηλά να δει ποιος ήταν ο σωτήρας τους... «Σε σένα, λοιπόν, χρωστάμε τη σωτηρία μας, μικρή μου!Έλα να γνωριστούμε..., μη φοβάσαι!» χαμογέλασε ο Αγγελος στη μαϊμουδίτσα, κι εκείνη, σαν να τον άκουσε, με ένα σάλτο βρέθηκε πάνω στον δεξιό του ώμο.Από εκείνη τη στιγμή ο καπετάν Αγγελος και η μαϊμουδίτσα έγιναν αχώριστοι... Τι θα συμβεί όταν ο Αγγελος και η μικροσκοπική φίλη του επιστρέψουν μαζί στο νησί της Ρόδου; Πώς θα αντιδράσουν η καλοσυνάτη μητέρα του και η αγαπημένη του αδελφή σαν αντικρίσουν την ξεχωριστή φιλοξενούμενη;Θα καταφέρει η περίεργη μαϊμουδίτσα να προσαρμοστεί στον κόσμο των ανθρώπων;