Όταν τα παιδιά χαμογελούν, καθώς ονειρεύονται το μέλλον τους σαςγλυκό τραγούδισμα στα παραμύθια της γιαγιάς, εμείς οι μεγάλοιέχουμε το δικαίωμα να παγώσουμε το χαμόγελό τους; Το λιγότεροπου μπορούμε να κάνουμε, για ν' ανθίζει το περιβόλι της καρδιάςτους, είναι να μιμηθούμε τη Δροσούλα και το Μαρουλή, τα δυοσαλιγκαράκια. Οι δυο φίλοι θα μας καταπλήξουν με την αγάπη καιτην ευαισθησία τους, γι' αυτό που οι... "μεγάλοι" λένεπεριβάλλον και δυστυχώς δεν το νοιάζονται όσο πρέπει.