ο σύντομο αυτό βιβλίο έχει την ίδια σημασία με το απέραντο "Αρχιπέλαγος του Γκουλάγκ". Και είναι σα να αγνοείς τη γεωγραφία του αιώνα στον οποίο ζούμε, αν δεν γνωρίζεις αυτό το βιβλίο ή αν αρνείσαι να γνωρίσεις το περιεχόμενό του.Οι διαφορές είναι ολοφάνερες. Εδώ, ο συγγραφέας της μαρτυρίας δεν ανήκει στην τεράστια κατηγορία των θυμάτων. Κατοικεί στο στρατόπεδο εκείνων που θα μπορούσαν να μείνουν "ουδέτεροι", ή να πλέξουν το εγκώμιο της αδιαφορίας ή, ακόμη καλύτερα, να διαλέξουν το ρόλο των "ειδικών στη δικαιολόγηση" και, τελικά, να γίνουν οι απολογητές των δημίων και να φροντίσουν να τους φέρουν τις ευλογίες της ιδεολογίας: αυτήν ακριβώς την εκλογή έκαναν πολλοί "διανοούμενοι", σε διάφορα μέρη - κατά τον πόλεμο της Αλγερίας, στην αντιμετώπιση της εισβολής στην Πράγα, κατά τη συντριβή του λαϊκού καθεστώτος της Χιλής.