Η παρούσα έκδοση δεν αποσκοπεί στη δικαίωσή του. Δεν το έχει ανάγκη ο Κρυστάλλης. Αποτελεί πρόταση για ανανέωση της γνωριμίας με έναν ποιητή και πεζογράφο, ιδίως από τους νέους που δεν έχουν ακούσει γι αυτόν. Η μελέτη της ζωής και του έργου του μπορεί να βοηθήσει τους νέους δημιουργούς. Ο Κρυστάλλης επιφυλάσσει πάντα εκπλήξεις. Στην παρούσα έκδοση περιέχεται εκτενής Εισαγωγή για επανατοποθέτηση του έργου του. Ακόμη, περιέχονται όλα όσα έγραψε, βιβλιογραφία όσων γράφτηκαν από τον ίδιο, ή αναδημοσιεύτηκαν, αλλά και όσα έγραψαν οι ερευνητές/τριες έως και το 2024. Επιπλέον, περιέχονται άγνωστα ή και αθησαύριστα κείμενα. Είναι μια προσφορά στην έρευνα, τους αναγνώστες και τις αναγνώστριες.