Τι γυρεύει η πεταλουδίτσα Φαρφάλα στο Μέγαρο Μουσικής; Πως βρήκε το δρόμο να φθάσει μέχρι εκεί και πως ένιωσε πετώντας από όργανο σε όργανο; Τι ήταν αυτό που την εντυπωσίασε και της έδωσε χαρά; Το βιβλίο απευθύνεται σε παιδιά της προσχολικής ηλικίας και του δημοτικού, που μέσα απ τις πολύχρωμες σελίδες του επιχειρεί να δώσει σ αυτές τις ηλικίες στοιχεία που θα βοηθήσουν τους μικρούς αναγνώστες να έχουν μια πρώτη εικόνα των μουσικών οργάνων και του χώρου των συναυλιών.