Ποια είναι η τρομερή νεράιδα Μορφώ, η οποία ορίζει τη ζωή σε ζώα και ζουζούνια, που ζουν σε λιβάδια και βουνά; Πόσο σημαντική για τα πλάσματα του δάσους είναι η μεταξένια πεταλούδα Φρύνη με το σπασμένο φτερό; Με ποιον τρόπο μαθαίνει στους άλλους όλα όσα γνωρίζει; Μπορεί άραγε η φιλία και η αγάπη να χαρίσουν το ομορφότερο πέταγμα στον ουρανό, ακόμα και σε κάποιον που δεν πετάει; Αυτά και άλλα τόσα κρύβονται στο παραμύθι «Η πεταλούδα με το τσακισμένο φτερό». Όμως, αυτό που κυρίως μας φανερώνει είναι η αλληλεγγύη, η αποδοχή του διαφορετικού και η φιλία μεταξύ ανόμοιων υπάρξεων. Το σημαντικότερο μάθημα της ζωής είναι να νοιαζόμαστε ο ένας για τον άλλον.