Ένα επαγγελματικό ταξίδι στην Οδησσό της Ουκρανίας, λίγο μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης, φέρνει τα πάνω-κάτω στην ήδη πολυτάραχη ζωή του Έκτορα και γίνεται αφορμή σκληρής αυτοκριτικής κι επαναπροσδιορισμού των στόχων της ζωής του. Η επιστροφή, μετά από χρόνια, στην αγαπημένη του πόλη και κάτω από το βάρος της απουσίας του φίλου του Σάσα, ξυπνάει τους δαίμονες μέσα του και μαζί ΅ε τις απρόβλεπτες κι ακραίες καταστάσεις, που λίγο έλειψε να του στοιχίσουν τη ζωή, τον οδηγούν στη λύτρωση και στην απόφαση να μείνει για πάντα εκεί, ΅μεγαλώνοντας ένα μουγκό παιδί που βρήκε παρατημένο σε κάποιο ίδρυμα... και μέσα σ' όλα, εντελώς συμπτωματικά, ανακαλύπτει το δολοφόνο του φίλου του...