ΠΕΡΙΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ Γ.ΣΕΦΕΡΗ Στον τόμο αυτό συγκεντρώνονται τα κείμενα ενός κύκλου ομιλιών αφιερωμένων στον Γιώργο Σεφέρη και το έργο του με γενικό τίτλο τον σημαδιακό στίχο του «Η μνήμη όπου και να την αγγίζεις, πονεί». Τα κείμενα που εδώ δημοσιεύονται εκκινούν από το σεφερικό σύμπαν σε συνάρτηση με την ιστορία της πατρίδας μας και παρουσιάστηκαν παράλληλα με την έκθεση μιας σειράς 17 εικαστικών αποτυπώσεων των (ισάριθμων) ποιημάτων που αποτελούν τη συλλογή «Ημερολόγιο Καταστρώματος Γ?» από τον Γιώργο Κόρδη.