Η Πετρούλα, η εκλεκτή καραμέλα που μοιάζει με βότσαλο, ονειρεύεται ταξίδια σε μέρη μακρινά. Βλέποντας τις υπόλοιπες καραμέλες να φεύγουν από το καραμελάδικο σε όμορφες συσκευασίες δώρου, νιώθει αδικημένη που ο ιδιοκτήτης την κρατάει για γούρι στο βάζο της. Όταν όμως ένα κοριτσάκι την ξεχωρίζει, αναρωτιέται μήπως είναι η μοναδική της ευκαιρία να δραπετεύσει και να ζήσει όλα όσα ονειρεύεται. Αραγε θα βρει τον τρόπο να ταξιδέψει; «Έτσι, καθόταν στο βάζο και τις παρατηρούσε, αποκλεισμένη από την ανομοιόμορφη καραμελοπαρέα του μαγαζιού. Χαιρόταν όμως να τις βλέπει να χορεύουν στα ράφια, να κάνουν τραμπολίνο στις ζυγαριές ή πατινάζ στους γυαλιστερούς πάγκους, ή να κουβεντιάζουν και να λένε ιστορίες για ταξίδια μακρινά στον χώρο του αμπαλάζ. Πόσο της άρεσε ν ακούει αυτές τις ιστορίες! Της έδιναν έμπνευση να ονειρεύεται τη δική της φυγή και τα δικά της ταξίδια.»