Μια ισχυρή καταιγίδα σαρώνει τα πάντα αναπάντεχα.Με μιας αλλάζουν όλα.Μια δροσοσταλίδα μέσα σε όλο αυτό το χαλασμό, βρίσκει σε μια φωλιά ένα μικρό αηδονάκι.Τι θα κάνει; Θα ενδιαφερθεί; Ή θα μείνει αδιάφορη;Μέσα στο δάσος όμως θα συναντήσει και την ταπείνωση και τη Μακροθυμία. Ένα παραμύθι πρωτότυπο που αγγίζει την έννοια της αναδοχής-υιοθεσίας, με δυο εκδοχές τέλους και αναδεικνύει περίτρανα τις υψηλές διαχρονικές αξίες της ζωής.