Ο επιφανέστερος των φιλαθλητικών ανδρών του Μικρασιατικού Ελληνισμού (Σμύρνη 1867 - Αθήνα 1929). Μέλος του Ορφέα Σμύρνης. Γενικός έφορος και πρόεδρος του Πανιωνίου Γ.Σ. Σμύρνης. Δημιουργός του θεσμού των Σχολικών Αγώνων. Οδήγησε τους Πανιωνίους Αγώνες σε εκδήλωση πανελλήνιας εμβέλειας (εντός και εκτός συνόρων). Επί των ημερών του, το πρώτο ελληνικό Στάδιο (Σμύρνη) απέκτησε ''σκεπαστή'' κερκίδα. Ο Πανιώνιος είναι ο πρώτος σύλλογος της Ελλάδας που έπειξε βόλεϊ επί προεδρίας του.